Novinky

Domů / Novinky / Novinky z oboru / Porovnání koaxiálních kabelů: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 a přizpůsobení konektorů

Porovnání koaxiálních kabelů: RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11 a přizpůsobení konektorů



Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je profesionál v navrhování, vývoji, výrobě, prodeji a servisu RF (Radio Frequency) koaxiálních konektorů.

Volba koaxiálního kabelu bez porovnávání impedance, útlumu a kompatibility konektorů obvykle končí špatnou kvalitou signálu. Praktické pravidlo je krátké: 50 Ω kabely, jako je RG58, jsou pro rádiová zařízení, testovací přístroje a kompaktní RF moduly, zatímco 75 Ω kabely jako RG59, RG6 a RG11 jsou pro video, TV, satelit a širokopásmové připojení. . Uvnitř každé skupiny impedancí se rozhoduje o délce vedení, provozní frekvenci a o tom, jak snadno se musí kabel ohnout a zakončit. Toto srovnání koaxiálních kabelů pokrývá čtyři nejběžnější kabely RG, vysvětluje čísla, na kterých záleží, a mapuje každý kabel na sérii konektorů, která mu skutečně vyhovuje.

Co musí zahrnovat srovnání koaxiálních kabelů

Šest parametrů určuje, zda bude kabel ve vaší aplikaci fungovat: charakteristická impedance, útlum na jednotku délky, frekvenční strop, vnější průměr, flexibilita a kvalita stínění. Z nich impedance a útlum způsobují nejvíce chybných nákupů.

  • Charakteristická impedance — 50 Ω je standard pro RF systémy, testovací zařízení a antény; 75 Ω je standard pro video, TV a širokopásmové připojení. Nesoulad vytváří odrazy a další ztráty.
  • Útlum — Měřeno v dB na 100 stop nebo na metr, útlum stoupá s rostoucí frekvencí. Kabel, který pracuje na 10 MHz, může být nepoužitelný na 2,4 GHz na stejnou vzdálenost.
  • Frekvenční strop — Nejvyšší použitelná frekvence před ztrátou nebo rozměrovou nestabilitou činí kabel nepraktickým.
  • Vnější průměr a flexibilita — Silné kabely jako RG11 mají nízkou ztrátu, ale velký poloměr ohybu; tenké kabely jako RG58 vedou snadno, ale ztrácejí více signálu.
  • Stínění — Vrstvy opletu a fólie odmítají interferenci; konstrukce s dvojitým stíněním vyhovují hlučnému průmyslovému prostředí.
  • Přizpůsobení kabelu ke konektoru — Série konektorů musí odpovídat impedanci kabelu a akceptovat průměr vnějšího vodiče a dielektrika.

RG58 vs RG59 vs RG6 vs RG11: Side-by-Side

Jakmile impedance rozdělí skupinu na rodiny 50 Ω a 75 Ω, zbývající rozdíly jsou hlavně útlum, průměr a tuhost. Níže uvedená tabulka shrnuje srovnání.

Tabulka 1 – Typické parametry pro běžné RG koaxiální kabely. Hodnoty útlumu jsou na 100 stop při 100 MHz a liší se podle výrobce a konstrukce.
Parametr RG58 RG59 RG6 RG11
Charakteristická impedance 50 Ω 75 Ω 75 Ω 75 Ω
Vnější průměr 4,95 mm 6,15 mm 6,9-7,0 mm 10,3 mm
Dielektrikum Pevný PE Pevný PE PE pěna PE pěna
Typický útlum na 100 MHz ~4,5 dB/100 stop ~3,5 dB/100 stop ~2,0 dB/100 stop ~1,5 dB/100 stop
Běžné aplikace Testovací vodiče, krátké RF propojení Analogové video, CCTV Satelit, TV, širokopásmové připojení Dlouhé venkovní kapky

RG58: Nejlepší pro krátké 50 Ω propojení

RG58 je správnou volbou pro krátká 50 Ω propojení, kdy na flexibilitě a snadném zakončení záleží více než na velmi nízkých ztrátách. Jeho tenký průměr 4,95 mm a pájený nebo krimpovaný středový vodič z něj činí výchozí kabel pro testovací kabely, rádiové propojovací kabely a pigtaily GPS. Typická ztráta se pohybuje kolem 4,5 dB na 100 stop při 100 MHz, takže udržovací běhy pod zhruba 10 m (33 stop) pro UHF a ještě kratší při 1 GHz.

RG59: Přijatelné pro krátké analogové video 75 Ω

RG59 funguje přijatelně pro krátká 75 Ω analogová videa, ale nad 50 MHz nebo nad 30-50 m (100-165 stop) je příliš ztrátová. Je o něco tlustší než RG58 a snáze se zakončuje pomocí BNC konektorů než RG6. Avšak útlum asi 3,5 dB na 100 stop při 100 MHz z něj dělá špatnou volbu pro video s vysokým rozlišením nebo dlouhé pády kamery.

RG6: Výchozí širokopásmový kabel 75 Ω

RG6 je výchozí 75 Ω kabel pro satelit, kabelovou televizi a rezidenční širokopásmové připojení, protože kombinuje nižší útlum se silnějším stíněním. Pěnové polyethylenové dielektrikum snižuje ztráty na zhruba 2,0 dB na 100 stop při 100 MHz, což je o více než 40 procent méně než u RG59. Verze se čtyřmi stíněními odmítají rušení v přeplněných prostředích a konektory typu F jsou standardním zakončením.

RG11: Nízká ztráta pro dlouhé venkovní dropy

RG11 je nízkoztrátová varianta 75 Ω pro dlouhé venkovní poklesy, kde by útlum RG6 vynutil zesilovač. Jeho tlustší pěnové dielektrikum a větší vodič snižují ztráty na asi 1,5 dB na 100 stop při 100 MHz, čímž prodlužují použitelné trasy na několik set stop. Kompromisem je tuhý 10,3mm kabel s velkým poloměrem ohybu a náročným zakončením, proto si RG11 vyhraďte pro dálkové vedení a vícebytové rozvody.

Frekvence a vzdálenost: Jak daleko může každý kabel skutečně vést?

Skutečné koaxiální běhy omezuje útlum, nikoli signalizace rychlosti. Následující pokyny fungují pro většinu instalací za předpokladu, že jsou konektory správně nainstalovány a systém je impedančně přizpůsoben.

  • Pod 30 MHz (HF rádio): RG58 může pokrýt 30 m (100 stop) s přijatelnou ztrátou; dále přejděte na nízkoztrátový 50 Ω podavač, jako je kabel třídy RG213 nebo RG8.
  • 50 až 500 MHz (VHF/UHF, TV): na straně 75 Ω použijte RG6; RG59 je pouze pro krátké analogové kapky. Na straně 50 Ω udržujte RG58 pod 10 m a pro delší trasy přejděte na kabel s pěnovým dielektrikem.
  • Nad 1 GHz: RG58 a RG59 se stávají nepraktickými na vzdálenost několika metrů. Použijte nízkoztrátové pěnové dielektrické, polotuhé nebo flexibilní mikrovlnné kabely a spárujte je s konektory SMA nebo N.

Který konektor se hodí ke kterému kabelu

Konektor vybírejte po kabelu, ne dříve. Konektor musí odpovídat impedanci kabelu a akceptovat jeho vnější průměr; vynucení nesprávného uložení je častou příčinou přerušovaného PSV a poklesu signálu.

Tabulka 2 – Přizpůsobení rodin koaxiálních kabelů rozhraním konektorů a typickým aplikacím.
Kabel Impedance Typická řada konektorů Běžné aplikace
RG58 50 Ω BNC, SMA, TNC, N Testovací kabely, rádiová propojení, GPS
RG59 75 Ω BNC, typ F CCTV, kompozitní video
RG6 75 Ω F-typ, BNC Satelit, kabelová televize, širokopásmové připojení
RG11 75 Ω F-typ Dlouhá širokopásmová distribuce
Třída RG213 / RG8 50 Ω N, UHF Základnové stanice, vysokovýkonné napáječe

BNC a TNC pro tenké kabely

BNC je standardní konektor pro RG58 a RG59 v testovacích a video aplikacích, zatímco TNC přidává závitovou spojku, která odolává vibracím. Bajonetový zámek BNC je rychlý a spolehlivý pro propojovací kabely a přední panely přístrojů. Pro propojovací kabely RG58 a video kapky RG59, kompletní řada BNC konektory pro flexibilní koaxiální kabel pokrývá rovné, pravoúhlé a přepážkové styly.

Custom BNC Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Vlastní BNC konektory pro výrobce a dodavatele flexibilních kabelů Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce BNC konektorů pro flexibilní kabely a BNC konektory pro flexibilní kabely su... Zobrazit produkt →

N-Type pro venkovní běhy a běhy s vyšším výkonem

N-type je 50 Ω venkovní pracant, utěsněný proti vlhkosti a konzistentní až do 11 GHz, což z něj dělá nejbezpečnější volbu pro nechráněné rádiové napáječe. Konektory N zvládají vyšší výkon než BNC a SMA a jejich konstrukce odolná vůči povětrnostním vlivům vyhovuje anténám a základnovým stanicím. Když koaxiální kabely opustí budovu, vyberte si Konektory typu N pro flexibilní koaxiální kabel s krimpovacím nebo upínacím nástavcem.

Custom N Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Vlastní konektory N pro výrobce a dodavatele flexibilních kabelů Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce konektorů N pro flexibilní kabel a konektorů N pro dodávky flexibilních kabelů... Zobrazit produkt →

SMA pro kompaktní moduly

SMA je kompaktní 50 Ω konektor pro flexibilní a polotuhé kabely s malým průměrem, kde je omezený prostor na desce a vysoká frekvence. Konektory SMA jsou dobře hodnoceny v mikrovlnném rozsahu a objevují se na rádiových modulech, atenuátorech a testovacích adaptérech. Pro malé flexibilní kabely, SMA konektory pro flexibilní koaxiální kabel zachovat rozhraní 50 Ω bez velkého množství N nebo BNC.

Custom SMA Connectors for Flexible Cable Manufacturer, Supplier Vlastní konektory SMA pro výrobce a dodavatele flexibilních kabelů Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce konektorů SMA pro flexibilní kabely a konektory SMA pro flexibilní kabely... Zobrazit produkt →

F-Type pro RG6 a RG11

F-type je levný 75 Ω šroubovací konektor pro RG6 a RG11, ale kvalita silně závisí na krimpovacím nástroji a povrchové úpravě konektoru. U RG6 a RG11 používejte kompresní tvarovky a vyhněte se levným tlakově litým tělům, která ve venkovním prostředí korodují.

Doporučení pro koaxiální kabely založené na aplikaci

Většina výběrů koaxiálních kabelů spadá do čtyř tříd aplikací: rádio, video, širokopásmové připojení a test. Nejprve definujte třídu a poté použijte mapování kabelů a konektorů výše.

  • HF/VHF/UHF rádio (50 Ω): RG58 pro krátké patche a jumpery; Třída RG213 nebo RG8 pro delší posuvy; N nebo UHF konektory; uzemní a ochrání jakýkoli venkovní běh.
  • CCTV a analogové video (75 Ω): RG59 až do zhruba 30-50 m; RG6 pro delší běhy; BNC konektory.
  • Satelit, kabelová televize a širokopásmové připojení (75 Ω): RG6 jako standardní pokles; RG11 pro dlouhé venkovní rozpětí; konektory typu F.
  • Test a měření (50 Ω): RG58 s SMA nebo BNC; ověřte VSWR a udržujte všechny adaptéry spárované.
  • Základnové stanice a vysokovýkonové vysílače (50 Ω): nízkoztrátové napáječe s N nebo 7/16 DIN konektory; Kabel třídy RG213 nebo lepší.

U jakéhokoli kabelu, který prochází střechou nebo stožárem, přidejte přepěťovou ochranu na vstupním bodu budovy – viz naše koaxiální průvodce ochrany před bleskem pro hodnocené rodiny produktů a instalační praxi. Když potřebujete zúžit rodinu rozhraní z mnoha dostupných řad, naše Průvodce výběrem RF koaxiálního konektoru prochází každý typ a jeho zamýšlené použití.

Úvahy o zadávání zakázek

Vady konektoru a kabelu se při testu ohmmetrem objevují jen zřídka; po instalaci se projevují jako přerušované VSWR, koroze nebo hlučné video. Čtyři kontroly zachytí většinu problémů před nákupem.

  • Průměr kabelu versus vstup konektoru: ověřte vnější průměr a dielektrický průměr podle výkresu konektoru; rozdíl 0,2 mm může zničit krimpování.
  • Pokovování: pozlacené kontakty vyhovují kritickým a nízko intermodulačním cestám; nikl je přijatelný pro běžné vnitřní použití.
  • Konzistence impedance: potvrďte označení 50 Ω nebo 75 Ω na kabelu i konektoru; míchání rodin je nejčastější chybou pole.
  • Údaje o dávkách: raději požádejte o hodnoty testu útlumu a PSV, než abyste se spoléhali pouze na katalogové údaje.
  • Dodávka z jednoho zdroje: nákup kabelu, konektorů, adaptérů a přepěťových ochran od jednoho dodavatele RF udržuje tolerance vyrovnané; a podrobný přehled našich možností jednorázového RF napájení vysvětluje, jak je tento pracovní postup organizován.

Často kladené otázky

To jsou otázky, které si kupující kladou nejčastěji při porovnávání koaxiálních kabelů.

Je RG6 lepší než RG59?

Ano pro satelit, širokopásmové připojení a jakýkoli provoz na vzdálenost několika metrů: RG6 má zhruba o 40 procent nižší útlum a silnější stínění. RG59 je vhodnější pouze pro krátké vnitřní analogové video provozy, kde záleží na jeho flexibilitě a levnějším zakončení.

Mohu použít RG58 pro CCTV?

Ne. CCTV kamery a rekordéry očekávají cestu signálu 75 Ω, zatímco RG58 je 50 Ω. Použijte RG59 pro krátké záběry kamery nebo RG6 pro delší, zakončené BNC konektory.

Co se stane, když smíchám komponenty 50 Ω a 75 Ω?

Nesoulad impedance způsobuje odrazy, které snižují úroveň signálu a zvyšují ztrátu odrazu. Systém může stále pracovat na nízkých frekvencích nebo na krátké vzdálenosti, ale v UHF a vyšších se stává nespolehlivým.

Jaký konektor mám použít pro RG58?

BNC pro obecné testovací a opravné použití, SMA pro kompaktní moduly, TNC, pokud jde o vibrace, a N pro venkovní provozy nebo běhy s vyšším výkonem.

Začněte impedancí, pak délkou a frekvencí běhu a poté rodinou konektorů. Tato sekvence promění jakékoli srovnání koaxiálních kabelů na krátký list specifikací – a zajišťuje, že kabel, který si vyberete, může být skutečně zakončen konektory, které jsou dostupné, ověřené a cenově dostupné pro váš svazek.


Související produkty
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
JC3.650.067 MCX-JWB2
VIEW MORE
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
JC3.650.068 MCX-JWB3
VIEW MORE
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
JC3.650.069 MCX-JB2
VIEW MORE
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
JC3.650.1844 MCX-JB2-3
VIEW MORE
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
JC3.650.1854 MCX-JWB2-5
VIEW MORE
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
JC3.650.622 MCX-C-75J1.5
VIEW MORE
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
JC3.650.1301 MCX-C-75JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
JC3.650.1307 MCX-C-75J1.5-1
VIEW MORE
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
JC3.650.059 MCX-C-JW1.5
VIEW MORE
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
JC3.650.062 MCX-C-J1.5
VIEW MORE
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
JC3.650.066 MCX-C-J3
VIEW MORE
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
JC3.650.076 MCX-C-JW1.5-4
VIEW MORE
Novinky a aktualizace
Specifikace koaxiálního kabelu: Impedance, ztráta, napájení a přizpůsobení konektorů
Novinky z oboru
2026-11-03
Specifikace koaxiálního kabelu: Impedance, ztráta, napájení a přizpůsobení konektorů
Kabel 50 Ω vybavený konektorem 75 Ω projde testem kontinuity, bude vypadat perfektně sestavený a ještě zruinuje rozpočet spoje. Proto si specifikace koaxiálního kabelu zaslouží více pozornosti než barva pláště: čísla popisují chování, které multimetr nevidí. Specifikace koaxiálního kabelu jsou elektrické a mechanické parametry, které definují, jak se kabel chová při dané frekvenci. Elektricky to znamená charakteristickou impedanci, útlum, rychlostní faktor, kapacitu, jmenovitý výkon a maximální napětí. Mechanicky to znamená rozměry vodiče a dielektrika, vnější průměr, minimální poloměr ohybu, geometrii rozhraní konektoru a teplotní limity. Krátká odpověď: nejprve nastavte impedanci, odečtěte útlum na frekvenci, kterou skutečně použijete, a poté potvrďte mechanické limity a limity rozhraní. Všechno ostatní – kapacita, rychlostní faktor, hodnocení pláště – je upřesnění, na kterém záleží, až když projdou tyto tři kontroly. Elektrické specifikace, které rozhodují o tom, zda propojení funguje Čtyři čísla nesou většinu rozhodnutí: impedance, útlum, rychlostní faktor a jmenovitý výkon. Zbytek datasheetu je podporuje. Specifikace jádra koaxiálního kabelu, co každý z nich ovládá a chyby, které to obvykle způsobuje. Specifikace Typický výraz Co ovládá Běžná chyba Charakteristická impedance 50 Ω nebo 75 Ω, často ±2 Ω Odraz, VSWR, návratová ztráta Míchání dílů 50 Ω a 75 Ω ve spoji Útlum dB na 100 m při uvedené frekvenci Dosah, úroveň příjmu, odstup signálu od šumu Citace obrázku na špatné frekvenci Rychlostní faktor Asi 0,66 až 0,88 Přizpůsobení elektrické délky, fáze, zpoždění Zacházení s mechanickou délkou jako s elektrickou Kapacita Zhruba 50 až 100 pF/m Stabilita impedance, doba náběhu Při dlouhých bězích s rychlými hranami to ignorujte Výkon Watt, při uvedené frekvenci a teplotě Tepelná rezerva, ohřev vodiče Použití nízkofrekvenčního hodnocení na UHF Maximální napětí Vrchol voltů Dielektrický průraz, přežití přepětí Ignorování snížení pro nadmořskou výšku nebo teplotu Poloměr ohybu Násobek vnějšího průměru Mechanické přežití, lokální impedance Vedení příliš těsně za panelem Útlum je číslo, které se nejčastěji špatně čte. Je to funkce frekvence, ne jednoho čísla a šplhá se zhruba s druhou odmocninou frekvence pro danou konstrukci. Kabel udávaný při 10 dB na 100 m při 100 MHz bude při 2,4 GHz několikanásobně ztrátovější. Pokud je v datovém listu uveden jeden údaj o ztrátě bez frekvence, zacházejte s ním spíše jako s marketingovými než technickými údaji. Faktor rychlosti spojuje fyzický a elektrický svět. Při 0,66 se signál šíří 66 % rychlosti světla, takže jeden metr kabelu se elektricky chová asi jako 1,5 m. To je důležité u fázově sladěných běhů, rozpočtů zpoždění a jakýchkoliv párů sestav, které musí dorazit postupně. Impedance, rozhraní konektorů a tolerance, na které skutečně záleží Impedance je vlastností celé linky, nikoli štítku na konektoru, a musí zůstat konzistentní s dielektrikem kabelu přes propojovací rovinu. Kabel 50 Ω spojený konektorem, jehož vnitřní geometrie patří do rodiny 75 Ω, vytváří odraz na nejhorším možném místě – kloubu. 50 Ω versus 75 Ω v praxi 50 Ω části dominují rádiím, zkušebním stolicím, anténám a distribuovaným anténním systémům; 75 Ω části dominují videu a vysílání. Rodiny jsou si mechanicky dostatečně podobné, aby se v některých kombinacích spojily, a dostatečně elektricky odlišné, aby zkazily zápas. Důležitá je také tolerance: nominální 50 Ω kabel specifikovaný při ±2 Ω je odlišný produkt od uváděného bez tolerance. Návratová ztráta a VSWR popisují stejný nesoulad z různých úhlů. Pro rychlé odhady pole: VSWR 1.2 je asi 20,8 dB zpětná ztráta, 1,5 je asi 14 dB a 2,0 je asi 9,5 dB. Normálně je přijatelných dalších 0,1 dB vložného útlumu na párovací pár; 1,5 VSWR při 3 GHz často není. Geometrie rozhraní je standardizovaná — MIL-STD-348 a IEC 61169 definují protilehlé rozměry pro řady jako SMA, N, BNC, TNC, 7/16 a 4.1/9.5 — ale uchycení kabelů, pokovení a dielektrické materiály ne. To je místo, kde se dva dodavatelé nabízející „stejný“ konektor rozcházejí. Procházení Řada RF koaxiálních konektorů rozhraním a typem kabelu (flexibilní, polotuhé, PCB nebo mikropáskové spuštění) je obvykle rychlejší než začít s holým číslem dílu. RF koaxiální konektory typu N pro flexibilní kabel Konektory typu N pro flexibilní kabel s krimpovacím, svorkovým nebo pájeným zakončením; užitečné tam, kde volby upevnění kabelu a oplechování odlišují jinak podobné části. Zobrazit produkt → Mechanické specifikace a instalační limity Mechanické limity jsou ty, které selžou o několik měsíců později, takže je považujte spíše za vstupní informace než jako poznámky k instalaci. Poloměr ohybu — úzký ohyb deformuje dielektrikum, posouvá místní impedanci a může trvale zvýšit útlum. Cykly páření — přesná rozhraní jako 2,92 mm jsou dimenzována na mnohem méně cyklů než BNC; laboratorní kabel používaný jako denní propojovací kabel se opotřebuje. Točivý moment — nedotažené spoje SMA vytvářejí přerušovaný kontakt, příliš utažené poškozují dielektrikum. Teplota a bunda — Venkovní a přetlakové trasy potřebují jmenovitý plášť a rozsah konektoru může být užší než rozsah kabelu. Rozměry — tolerance středového vodiče, dielektrika a vnějšího průměru vysvětlují většinu stížností typu „stejná velikost, nesedí“. Čtení datového listu bez uvedení v omyl Specifikace je použitelná pouze tehdy, když uvádí frekvenci, teplotu a zda je hodnota typická, maximální nebo zaručená. Cokoli menšího patří do e-mailu, nikoli do souboru návrhu. Typické versus zaručené: „typické“ je průměr populace, zatímco zaručené maximum je to, co rozpočet na propojení potřebuje. Základ délky: dB/100 m a dB/100 ft se liší faktorem asi 3,28 a jejich smíchání převyšuje rezervu. Zkušební podmínky: krátký vzorek měřený laboratorními konektory nebude odpovídat ukončené sestavě s přepážkovou armaturou. Frekvence záznamu: údaj na 1 GHz říká málo o chování při 5,8 GHz. Ztráta montáže: před porovnáním dvou typů kabelů přidejte páry konektorů, adaptéry a jakoukoli ochranu. Odpovídající konektory, adaptéry a přepěťová ochrana Každý prvek mezi rádiem a anténou přispívá ke ztrátě a nesouladu, takže ochrana rezervy obvykle znamená odstranění dílů spíše než modernizaci kabelu. Adaptéry jsou skryté náklady. Jeden mezitypový adaptér obvykle přidává 0,1 až 0,3 dB plus další spojovací rovina a řetěz tří může stát více, než je rozdíl mezi dvěma typy kabelů. Pokud design vyžaduje konverzi N-to-SMA na panelu, jeden adaptér na přepážce překoná dva na volném vzduchu a adaptér v rámci typu je obvykle vhodnější než stoh. Mezitypový RF koaxiální adaptér N na SMA 50Ω adaptér N-to-SMA ve čtyřech kombinacích pohlaví, podporuje testování, instalaci a systémovou integraci mezi N napájecími linkami a komponentami SMA-port. Zobrazit produkt → Přepěťová ochrana je ve stejném řetězci a zaslouží si stejnou kontrolu: vložný útlum v pracovním pásmu, definované upínací napětí a přepěťová hodnota vyšší než energie, kterou očekáváte. Chránič, který stojí 0,5 dB, ale brání výměně přední části, je dobrý obchod; jeden specifikovaný bez frekvenčního rozsahu není. The rozsah koaxiální ochrany před bleskem je organizován podle rozhraní přesně z tohoto důvodu — chránič musí odpovídat řadě konektorů, nejen impedanci. Výrobce koaxiální ochrany před bleskem typu N Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd., přední čínský výrobce koaxiálních bleskových chráničů typu N a továrna na koaxiální bleskojistky typu N, byla založena ... Zobrazit produkt → Často kladené otázky Jaká je nejdůležitější specifikace koaxiálního kabelu? Impedance, protože nesoulad nelze napravit. Jakmile je impedance správná, útlum na pracovní frekvenci se stává rozhodujícím číslem. Změní délka kabelu specifikace? Mění součty, nikoli údaje na jednotku. Stupnice ztrát a zpoždění s délkou; impedance, rychlostní faktor a kapacita na metr ne. 30 m běh na 2,4 GHz v tenkém kabelu může ztratit hodně přes 20 dB, takže délka patří do prvního výpočtu. Mohu použít 75 Ω kabel s 50 Ω konektorem? Sestaví se a mohou dokonce fungovat krátké nízkofrekvenční běhy. Při vyšších frekvencích vytváří krok impedance v kloubu odraz, který se jeví jako špatná zpětná ztráta, zkreslení vzoru nebo občasné chyby. Použijte odpovídající rodinu nebo přijměte trest vědomě. Která hodnota útlumu patří do rozpočtu spoje? Nejhorší případ na nejvyšší frekvenci zájmu, pro uvedenou délku, plus ztráty konektoru a adaptéru. Přidání 10 až 20% rezervy pro teplotní a instalační odchylky je běžnou praxí. Jak potvrdím shodu konektoru s kabelem? Porovnejte tři rozměry – středový vodič, průměr dielektrika a vnější průměr – plus typ kabelu. Samotná řada rozhraní nikdy nestačí: SMA pro flexibilní kabel a SMA pro polotuhý kabel sdílejí protilehlou plochu, nikoli tělo. Krátký kontrolní seznam, než si objednáte Většina chyb ve specifikaci má původ v detailu, který nebyl nikdy zapsán, proto do žádosti o nákup uveďte těchto pět položek. Impedance s její tolerancí, uvedená výslovně pro vybranou rodinu. Útlum jako garantované maximum při provozní frekvenci, s uvedenou délkovou základnou. Limity poloměru ohybu a krouticího momentu byly porovnány se skutečným frézováním a skutečnými nástroji. Série rozhraní, typ kabelu a opláštění potvrzeno podle montážního výkresu, nikoli fotografie. Ztráta vložení chrániče a upínací napětí, pokud je chránič součástí běhu. Žádná z těchto kontrol netrvá dlouho. Ty, které jsou přeskočeny, jsou ty, které se později znovu objeví jako odkaz, který technicky funguje, ale nelze mu věřit. .article-section{line-height:1.8;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;line-height:1.8;color:#1f242b;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Typy anténních konektorů: SMA vs typ N vs TNC vs BNC vs RP-SMA Kompletní průvodce
Novinky z oboru
2026-08-24
Typy anténních konektorů: SMA vs typ N vs TNC vs BNC vs RP-SMA Kompletní průvodce
Výběr anténního konektoru je jedním z těch malých rozhodnutí, které mohou způsobit nebo zničit RF instalaci. Udělejte to správně a systém funguje téměř neviditelně; špatně a ztratíte signál ještě předtím, než se energie dostane k anténě. Pro téměř každé rádio, přístupový bod Wi-Fi, mobilní modem nebo bránu IoT jsou hlavní typy konektorů antény SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX a UHF. Všechny jsou koaxiální, 50-ohmová rozhraní ve většině rádiových systémů, ale liší se velikostí, frekvenčním limitem, způsobem uzamčení a polaritou. Praktická odpověď je jednoduchá: zvolte SMA nebo RP-SMA pro většinu vnitřních a kompaktních zařízení, N pro venkovní a vysoce výkonné antény, TNC pro venkovní spoje náchylné k vibracím a BNC pro rychlé testovací a laboratorní připojení. Co je to anténní konektor? Anténní konektor je standardizované rozhraní mezi anténou a napájecím vedením nebo rádiem. Udržuje středový vodič a vnější stínění v přesné geometrii, takže charakteristická impedance zůstává konstantní napříč spojem. Protože spoj je často nejexponovanější částí RF řetězce, dobrý konektor také poskytuje mechanickou retenci, odolnost proti povětrnostním vlivům v případě potřeby a dostatek frekvenčního prostoru pro signál. V praxi záleží na typu konektoru téměř stejně jako na typu kabelu: vynikající kabel se špatným konektorem bude stále generovat odrazy, ztráty a případné selhání. Nejběžnější typy anténních konektorů Neexistuje žádný univerzální anténní konektor. Místo toho si návrháři a instalátoři vybírají ze sady standardizovaných rozhraní založených na výkonu a fyzické kondici. Níže uvedená tabulka shrnuje hlavní typy, se kterými se setkáte. Běžné typy anténních konektorů a jejich typické výkonové charakteristiky. Konektor Impedance Praktický frekvenční rozsah Typické aplikace SMA 50 ohmůůůůů DC-18 GHz GPS antény, Wi-Fi moduly, SDR, testovací zařízení RP-SMA 50 ohmůůůůů DC-18 GHz Přístupové body, spotřebitelské Wi-Fi antény N 50 ohmůůůůů / 75 ohm DC-11 GHz (50 ohmů) Venkovní antény, základnové stanice, vysokovýkonné propojky BNC 50 ohmůůůůů / 75 ohm DC-4 GHz Laboratorní přístroje, zkušební stolice, starší video TNC 50 ohmůůůůů DC-11 GHz Mobilní radiostanice, průmyslová a venkovní vibrační prostředí MCX / MMCX 50 ohmůůůůů DC-6 GHz IoT moduly, embedded RF, interní startovací kabely UHF / Mini-UHF 50 ohmůůůůů DC-300 MHz / až ~2 GHz Amatérské rádio, námořní, starší obousměrné rádio SMA a RP-SMA SMA je závitový 50ohmový konektor původně navržený pro polotuhé kabely a přesné přístroje. Je kompaktní, spolehlivý a široce používaný na anténách GPS, donglech SDR a vestavěných rádiích. Verze s obrácenou polaritou, RP-SMA, jednoduše obrátí pohlaví středového kolíku: samice RP-SMA má kolík místo zásuvky a samec RP-SMA má místo kolíku objímku. Tato malá změna zabraňuje uživatelům v náhodné instalaci antény Wi-Fi na konektor určený pro jiné licencované zařízení, ale také to znamená, že musíte přesně sladit anténu, kabel a rádio. Pro kabel, PCB a varianty s montáží na panel, SMA RF koaxiální konektory stránka je dobrým výchozím bodem. Velkoobchodní výrobce koaxiálních konektorů SMA RF, továrna Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce koaxiálních konektorů SMA RF a továrna na koaxiální konektory SMA RF, nabízíme... Zobrazit produkt → Typ N Konektor N je závitové rozhraní odolné vůči povětrnostním vlivům, které bylo jedním z prvních konektorů, které dobře fungovaly na mikrovlnných frekvencích. Má větší středový kolík a dielektrikum, takže zvládá vyšší výkon s nižší ztrátou než SMA. Konektory N jsou výchozí volbou pro venkovní panelové antény, všesměrové antény a Yagi a jsou také běžné u testovacích zařízení RF, filtrů a ochrany před bleskem. V 50ohmových systémech nabízí N konzistentní výkon až do 11 GHz v kvalitních verzích. Pokud standardizujete umístění venkovní antény, N RF koaxiální konektory řada nabízí flexibilní kabely, polotuhé, přepážkové a přírubové možnosti montáže. Velkoobchodní výrobce koaxiálních konektorů N RF, továrna Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce koaxiálních konektorů RF N a továrna na koaxiální konektory N RF, nabízíme w... Zobrazit produkt → BNC a TNC BNC používá bajonetový zámek, který umožňuje velmi rychlé připojení/odpojení. Stále je běžné v testovacích laboratořích, osciloskopech, generátorech signálu a CCTV systémech. BNC je však omezen na zhruba 4 GHz a může se při vibracích uvolnit. TNC vypadá podobně, ale používá skořepinu se závitem, která poskytuje vyšší frekvenční stabilitu a odolnost proti vibracím až do 11 GHz. Pro venkovní mobilní rádiová a průmyslová spojení je TNC obvykle bezpečnější volbou. Pro bajonet BNC a související příslušenství: BNC RF koaxiální konektory řada zahrnuje verze flexibilních a polotuhých kabelů. Velkoobchodní výrobce BNC RF koaxiálních konektorů, továrna Yangzhou Jingcheng Electronics Co., Ltd. je čínský výrobce BNC RF koaxiálních konektorů a továrna na BNC RF koaxiální konektory, nabízíme... Zobrazit produkt → MCX a MMCX MCX a MMCX are snap-on subminiature connectors designed for PCB-level compact modules. MCX has a much smaller footprint than SMA, and MMCX is smaller still while allowing 360-degree rotation. They are common inside IoT gateways and portable radios, but their tiny shells and center pins cannot tolerate the mechanical stress of repeated cable changes or outdoor exposure. Most designers use them as an internal board-to-cable interface that transitions to SMA or N on the enclosure. UHF a Mini-UHF UHF konektor, navzdory svému názvu, není určen pro UHF frekvence; je to odolné 50ohmové rozhraní použitelné do cca 300 MHz. Často se objevuje na CB, námořních a amatérských rádiových zařízeních. Mini-UHF bylo vyvinuto pro menší prostory a může pracovat až do 2 GHz, i když s vyšší vložnou ztrátou než SMA nebo TNC. S těmito konektory se stále setkáváme při modernizaci starších rádiových flotil. Pohlaví a polarita: Proč na shodě záleží Pohlaví konektoru je definováno středovým kontaktem, nikoli vnějším pláštěm. Zástrčkový konektor má středový kolík; zásuvka má středovou zásuvku. Vnější závit může být oboustranný, takže samice SMA má vnitřní závit, zatímco samec SMA má vnější matici. Obrácená polarita zachovává stejné pohlaví vnějšího pláště, ale zaměňuje středový kontakt: samice RP-SMA má vnější závit a středový kolík, zatímco samec RP-SMA má vnitřní závit a středovou objímku. Před objednáním vždy ověřte pohlaví i polaritu a nikdy nepoužívejte adaptéry k překonání polarity, pokud pro to nebyl systém navržen. Stejná konvence obrácené polarity existuje pro TNC a N v některých síťových zařízeních, proto pečlivě zkontrolujte štítek zařízení. Jak vybrat správný konektor antény Začněte s konektorem rádia nebo zařízení a poté vyberte anténu a kabel, které mu odpovídají. Jednoduché rozhodovací pořadí je: frekvence, impedance, výkon, mechanické uložení a prostředí. Frekvence: Použijte konektor se jmenovitým výkonem pohodlně vyšším než vaše operační pásmo. Na 2,4/5 GHz fungují všechny SMA, RP-SMA, N a TNC; při 6 GHz jsou SMA a N bezpečnější; nad 10 GHz, použijte vysoce výkonné třídy SMA nebo N. Impedance: Většina anténních systémů má 50 ohmů. Pokud má vaše zařízení 75 ohmů, což je běžné u videa a vysílání, přizpůsobte celý řetězec 75 ohmům. Výkon: Pro přenosový výkon nad několik wattů zvolte N nebo TNC před SMA. Pro základnové stanice napájející vysokovýkonové zesilovače jsou vhodnější N nebo 7/16. Prostředí: Venku používejte N nebo TNC odolný proti povětrnostním vlivům. SMA a BNC jsou lepší uvnitř budovy nebo utěsněného krytu. Fyzická zdatnost: Zkontrolujte závit, otvor v panelu, průměr kabelu a typ montáže. Některé konektory jsou pro flexibilní kabel, některé pro polotuhý kabel a některé pro montáž na PCB. Polarita: Potvrďte normální nebo obrácenou polaritu, zejména u Wi-Fi a zařízení veřejné bezpečnosti. Podrobný přístup ke shodě specifikací naleznete v naší podrobné tipy pro výběr RF koaxiálních konektorů . Když potřebujete RF adaptér Někdy je potřeba připojit anténu SMA k rádiu typu N nebo testovací kabel BNC k portu SMA. RF adaptéry to řeší bez výměny kabelu nebo antény. Jsou k dispozici jako mezitypové adaptéry, jako je SMA-to-N, BNC-to-SMA, N-TNC a mnoho dalších kombinací, a jako adaptéry v rámci typu pro spojení samice-samice nebo samec-samec. Dobrý adaptér by měl mít stejnou impedanci, nízký VSWR a pokovené kontakty, aby se zabránilo korozi. Adaptéry přinášejí malou ztrátu, takže pokud je to možné, držte je mimo trvalé řetězy s vysokým výkonem, ale použijte je vždy, když by vás nesoulad přinutil vyměnit drahou anténu. Prodejce se širokým sortimentem adaptérů, jako je náš mezitypové a vnitrotypové RF adaptéry , může zjednodušit proces výběru. Přepěťová ochrana pro venkovní anténní systémy Venkovní anténa je nejkratší cestou pro blesk a statický výboj k rádiu. V přenosovém vedení mezi anténou a rádiem je instalována koaxiální ochrana před bleskem. Prochází vysokofrekvenční energií hlavní cestou a zároveň převádí rázovou energii do země. Vyberte chránič se stejným typem konektoru a impedancí jako zbytek systému: chrániče typu N pro antény N, chrániče SMA pro rádia SMA a chrániče BNC pro zkušební provoz nebo provoz v budově. Chránič také potřebuje dobré uzemnění a měl by být umístěn co nejblíže vchodu do budovy. I když se jedná o připojení navíc, jeho vložný útlum je velmi nízký; vyhnutí se mu může zničit přední konec přijímače během jedné bouře. Často kladené otázky Jaké jsou nejběžnější typy anténních konektorů? Nejběžnější typy jsou SMA, RP-SMA, N, BNC, TNC, MCX, MMCX a UHF. Pro Wi-Fi jsou standardy SMA a RP-SMA; pro venkovní mobilní a vysokovýkonné spoje je N standardní; pro zkušební stolice je BNC běžné; u malých modulů IoT se MCX a MMCX objevují interně. Jaký je rozdíl mezi SMA a RP-SMA? U SMA má samec kolík a samice zásuvku. V RP-SMA je středový kontakt obrácený: samec má zásuvku a samice má kolík. Vnější závit zůstává stejný, takže budou mechanicky pasovat, ale nebudou elektricky kompatibilní. Mohu připojit anténu typu N k rádiu SMA? Ano, s 50ohmovým adaptérem N-to-SMA nebo kabelem, který má na jednom konci konektor N a na druhém SMA. Vyhněte se 75ohmovým adaptérům. Adaptér sice přidá malou ztrátu, ale pro krátké jízdy a nízký výkon je to praktické řešení. Proč zařízení Wi-Fi používají konektory s obrácenou polaritou? Rozhraní s obrácenou polaritou snižují šanci, že spotřebitelská Wi-Fi anténa bude namontována přímo na rádio určené pro licencovaný nebo ne-Wi-Fi provoz. Konektor zůstává mechanicky podobný, ale elektricky obrácený. Ovlivňuje typ konektoru kvalitu signálu? Ano. Neodpovídající konektor může způsobit odrazy, zvýšený VSWR, vyšší ztráty a přerušovaný kontakt. Na multigigahertzových frekvencích záleží na malých geometrických rozdílech, proto používejte konektor určený pro vaše frekvenční pásmo a udržujte všechna připojení čistá a správně utažená. Začněte s konektorem rádia a poté připojte anténu. Vyberte SMA nebo RP-SMA pro kompaktní převody, N pro venkovní a vysoce výkonné spoje, TNC pro instalace s vysokými vibracemi a BNC pro rychlé připojení k laboratoři. Kupte si konektory a adaptéry od dodavatele, který zveřejňuje jasné specifikace a nabízí celou rodinu na jednom místě; což snižuje počet chyb při objednávání a zjednodušuje údržbu. .article-section table{display:table!important;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;}.article-section td{display:table-cell!important;}.article-section table{border-collapse:collapse;margin:0 0 20px;width:100%;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Vysvětlené velikosti konektoru BNC: Rozměry, 50Ω vs. 75Ω a typy kabelů
Novinky z oboru
2026-09-28
Vysvětlené velikosti konektoru BNC: Rozměry, 50Ω vs. 75Ω a typy kabelů
BNC konektory nejsou univerzální komponenty. Praktická "velikost" BNC konektoru je definována dvěma samostatnými charakteristikami: protilehlým rozhraním a středovým vodičem. Každý standardní BNC má stejný průměr bajonetového pouzdra – zhruba 14,5 mm na zástrčce – takže jakákoliv BNC zástrčka zapadne do libovolného BNC konektoru. Co se skutečně liší, je středový kolík: 50ohmový BNC používá tlustší kolík asi 1,3 mm, zatímco 75ohmový BNC používá tenčí kolík asi 1,0 mm. Proto se 75ohmový BNC kabel stále vejde do 50ohmového portu nástroje. Také to zhorší měření: impedanční nesoulad vytváří odrazy na přechodu, zvyšuje PSV a zeslabuje signál. Velikost tedy není jen mechanický rozměr – je to elektrický rozměr. Tento článek vysvětluje rozměry rozhraní, varianty impedance, kompatibilní velikosti kabelů a praktické kroky pro výběr správného BNC pro váš projekt. Širší úvod do koaxiálních rozhraní viz naše Průvodce RF koaxiálním konektorem . Rozměry rozhraní BNC konektoru: Co „velikost“ skutečně znamená Termín "velikost" může odkazovat na tři různé rozměry na BNC konektoru a jejich záměna způsobuje většinu chyb při výběru. Rozměr párovacího rozhraní — vnější plášť a geometrie spojky, které jsou standardizované a identické pro všechny vyhovující konektory BNC. Rozměr středového čepu —průměr kolíku samec, který se mění s nominální impedancí (50 ohmůůůů vs 75 ohmůůů). Vstupní rozměr kabelu —průměr zadního válce a upínací rozsah, který musí odpovídat dielektriku a vnějšímu plášti koaxiálního kabelu. Pro samotné spojovací rozhraní jsou klíčové hodnoty vnější průměr pláště zástrčky asi 0,570 palce (14,5 mm), průměr pláště jacku asi 0,436 palce (11,1 mm) a 1/4otáčkový bajonetový zámek, který drží obě poloviny pohromadě. Obě 50ohmové i 75ohmové verze sdílejí tuto geometrii pláště, což je přesně důvod, proč jsou obě mechanicky zaměnitelné, i když jsou elektricky odlišné. Klíčové rozdíly mezi 50ohmovými a 75ohmovými BNC konektory Parametr 50ohmový BNC 75ohmový BNC Průměr středového čepu (samec) Přibl. 1,3 mm (0,051 palce) Přibl. 1,0 mm (0,039 palce) Dielektrická poloha Zapuštěno za lícující plochu Téměř v jedné rovině s lícem Typický frekvenční rozsah Až 4 GHz Až 1–2 GHz v závislosti na provedení Primární aplikace Testovací přístroje, RF přenos, bezdrátová zařízení CCTV, video vysílání, základní stanice video spojení Výsledek míchání se špatným systémem Nesoulad impedance, odražený signál, vyšší PSV Stejné jako vlevo, navíc rychlejší opotřebení kontaktů v těžkých případech Velikosti kabelů kompatibilní s BNC konektory Konektory BNC jsou specifikovány kabelem, který ukončují, nikoli pouze názvem BNC. Zadní hlaveň musí sevřít správný průměr lanka, jinak se spoj při vibracích a tahu uvolní. Běžné koaxiální kabely používané s BNC konektory a jejich typickými vnějšími průměry Typ kabelu Impedance Vnější průměr Typické použití BNC RG-58 50 ohm Přibl. 5,0 mm Testovací kabely, GPS, krátké propojky RG-174 50 ohm Přibl. 2,5 mm Kompaktní vnitřní propojky, pigtaily RG-213 50 ohm Přibl. 10,3 mm Vysoce výkonná rádiová napájecí vedení RG-59 75 ohm Přibl. 6,2 mm Analogové CCTV, starší video odkazy RG-6 75 ohm Přibl. 6,9 mm Digitální video, širokopásmové připojení, satelitní IF Když si objednáte BNC pro konkrétní kabel, ujistěte se, že výrobce uvádí odpovídající řadu svorek. Konektor určený pro RG-58 nebude na RG-6 správně těsnit a výsledná mechanická vůle může pomalu poškodit středový kolík. Pokud potřebujete přejít z jedné velikosti kabelu na druhou, není inline barelový adaptér tím správným řešením – nejprve připojte konektor ke kabelu. Styly těla BNC: Montáž na kabel, panel a PCB Konektory BNC jsou k dispozici v několika stylech mechanického těla a o stylu montáže se musíte rozhodnout ještě před výběrem čísla dílu. Pokud konektor nelze správně zajistit ve vašem krytu, na elektrické velikosti nezáleží. Kabelové konektory ukončují konec ohebného koaxiálního kabelu a jsou nejběžnější formou pro testovací kabely, anténní propojky a videa. Používají krimpovací, svorkové nebo pájecí připojení ke středovému vodiči a opletení, takže průměr kabelu a válec konektoru musí odpovídat. BNC konektory pro flexibilní koaxiální kabely Tato stránka pokrývá BNC konektory vyrobené pro flexibilní RF kabely jako RG-58 a LMR-200, s krimpovacím, svorkovým nebo pájeným zakončením a více výstupními úhly pro spolehlivé kabelové sestavy. Zobrazit produkt → Přepážkové konektory jsou navrženy pro montáž přes panel nebo šasi, s protilehlou plochou na jedné straně a kabelovým připojením na druhé. Jsou preferovanou volbou, když je vyžadován čistý, opakovatelný testovací bod na předním panelu, protože konektor zůstává pevný, zatímco se kabel za panelem ohýbá a ohýbá. RF koaxiální konektory pro montáž na přepážku BNC Jednootvorové BNC konektory pro montáž na matici pro montáž na panel nebo šasi, které nabízejí pájecí misku, koncovku PC, krimpování a svorky s verzemi 50 Ω a 75 Ω pro čisté testovací body na předním panelu. Zobrazit produkt → Konektory PCB se připájejí přímo na desku plošných spojů, s vertikální nebo pravoúhlou orientací. Jsou běžné u RF modulů, přístrojových frontendů a vestavěného video hardwaru, kde konektor musí sedět blízko aktivního obvodu. BNC PCB Mount RF koaxiální konektory Konektory BNC pro montáž na PCB ve stylu průchozích otvorů nebo SMT s pravoúhlou nebo vertikální orientací, navržené tak, aby udržely impedanci přes přechod desky pro integritu vysokofrekvenčního signálu. Zobrazit produkt → Mezi další užitečné styly těla patří konektory pro montáž na přírubu pro instalaci na pevný panel, ochranné krytky pro nepoužívané porty a zátěže zakončení pro kalibraci. Pokud váš systém kombinuje BNC s jinými rozhraními, mezitypové adaptéry udržují impedanci stabilní; například a Adaptér BNC-to-SMA umožňuje přesný testovací kabel SMA zakončit v portu nástroje BNC bez pájení. Jak vybrat správnou velikost BNC pro vaši aplikaci Správné pořadí výběru je první impedance, druhý kabel a třetí mechanická forma. Práce v jakémkoli jiném pořadí obvykle vytváří konektor, který se hodí k jedné části systému, ale někde jinde selže. Určete impedanci systému. Zkontrolujte štítek přístroje, značení kabelů nebo systémovou dokumentaci. Míchání 50ohmových a 75ohmových BNC je jedinou nejčastější chybou pole. Změřte vnější průměr kabelu. Použijte posuvné měřítko nebo katalogový list kabelu. Vyberte BNC s rozsahem upnutí, který odpovídá danému průměru, a středovým kolíkem dimenzovaným pro vodič. Vyberte pohlaví a styl těla. Potvrďte, zda potřebujete zástrčku nebo konektor a zda bude konektor namontován na kabelu, na přepážce nebo na desce plošných spojů. Zkontrolujte středový kolík a dielektrikum. Vyhovující 50ohmový kolík by měl měřit asi 1,3 mm; kompatibilní 75-ohmový kolík asi 1,0 mm. Zkontrolujte, zda je dielektrikum čisté a není zapuštěno více, než je uvedeno. Ověřte pokovování a požadavky na životní prostředí. Nikl je standardní pro všeobecné použití; zlato je preferováno pro přesné testovací aplikace, kde záleží na nízkém a stabilním kontaktním odporu. Nákup čistě na cenu je u BNC dílů riskantní. Nízkonákladové konektory mohou používat tenčí zlacení, středové kolíky mimo toleranci nebo dielektrické materiály, které mění impedanci pod teplotou. Před zadáním velké objednávky si vyžádejte rozměrový výkres nebo ověřte průměr čepu posuvným měřítkem. Časté dotazy k velikosti BNC Lze 50ohmový BNC a 75ohmový BNC použít společně? Fyzicky ano, elektricky ne. Obaly bajonetu dokonale pasují, ale impedanční diskontinuita na křižovatce způsobuje odraz. U videa s nízkou frekvencí může tento efekt zůstat nepovšimnut; pro vysokofrekvenční měření nebo komunikační signály může snížit přesnost a zvýšit útlum. Pokud musíte otestovat 75ohmové zařízení s 50ohmovým přístrojem, použijte raději adaptér se správnou impedancí, než se spoléhat na nesoulad konektoru. Jak vizuálně rozeznám 50ohmový BNC od 75ohmového BNC? Podívejte se na samčí středový kolík a okolní dielektrikum. 50ohmový kolík je tlustší, asi 1,3 mm, a dielektrikum je mírně zapuštěno za protilehlou plochou. 75ohmový kolík je tenčí, asi 1,0 mm, a dielektrikum je téměř v jedné rovině s tváří. Nejspolehlivější odpověď dává měření čepu posuvným měřítkem. Jaké průměry kabelů fungují s BNC konektorem? Záleží na dosahu zadního válce konektoru. Nejběžnější flexibilní kabely jsou RG-58 a RG-59 s vnějším průměrem zhruba 5–6 mm, RG-174 s průměrem 2,5 mm pro kompaktní propojky a RG-6 s průměrem asi 6,9 mm pro moderní přenosy videa. Vždy přizpůsobte rozsah svorky konektoru skutečnému plášti kabelu, nikoli pouze názvu kabelu vytištěnému na cívce. Má konektor TNC stejnou velikost jako BNC? Rozměry rozhraní jsou podobné v geometrii, ale nejsou totožné. TNC používá spojovací matici se závitem a mírně odlišný profil pláště, takže ji nelze bezpečně nahradit BNC. Pokud váš systém zažívá silné vibrace, je TNC lepší volbou, protože jeho závit odolává uvolnění. Pro standardní stolní a rackovou práci zůstává BNC rychlejší a pohodlnější bajonetovou variantou. .article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:16px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:22px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px!important;margin-top:40px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:16px;font-weight:bold;text-align:left;margin-bottom:12px;margin-top:28px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Koaxiální terminátory: Jak přizpůsobené zátěže chrání RF porty a testují přesnost
Novinky z oboru
2026-10-19
Koaxiální terminátory: Jak přizpůsobené zátěže chrání RF porty a testují přesnost
Koaxiální terminátor je přizpůsobená odporová zátěž, téměř vždy 50 ohmů, která absorbuje vysokofrekvenční energii přicházející na konec přenosového vedení a přeměňuje ji na teplo, místo aby ji odrážela zpět ke zdroji. Pokud port na rozbočovači, spojce, přepínači nebo testovacím stojanu nebudete používat, správnou součástí je zakončovací člen, nikoli protiprachový uzávěr a ne zkratovací zástrčka. Níže uvedené části vysvětlují, jak tyto části fungují, která čísla v technických listech skutečně rozhodují o tom, zda přežijí, a kde se instalace obvykle pokazí. Co vlastně dělá koaxiální terminátor Definice první: koaxiální zakončení má stejnou charakteristickou impedanci jako vedení, ke kterému je připojeno, takže se vedení chová, jako by pokračovalo navždy za tímto bodem. Terminátor je definován odrazem, který vytváří. Koeficient odrazu se vypočítá jako (ZL mínus Z0) děleno (ZL plus Z0), kde ZL je impedance zátěže a Z0 je impedance vedení. Vložte 50 ohmové zatížení na 50 ohmové vedení a čitatel se zhroutí na nulu, takže se téměř nic neodráží; malý zbytek pochází z tolerance odporu, rozhraní konektoru a přechodu uvnitř pouzdra. Fyzicky je součástí kovová skořepina obsahující silnovrstvý nebo tyčový rezistor, dielektrickou podporu a stejné rozhraní jako kabel nebo port, kterému slouží. Některé jednotky jsou stejnosměrně vázané, jiné obsahují blokovací kondenzátor, což je důležité, když vedení nese také stejnosměrné předpětí pro zesilovač nebo aktivní anténu. Koaxiální koncové zátěže SMA RF a ochranné krytky Koaxiální koncové zátěže SMA a ochranné krytky absorbují vysokofrekvenční energii, zabraňují odrazům a stíní nepoužívaná rozhraní v laboratořích, telekomunikacích, letectví a v terénu. Zobrazit produkt → Většina laboratorních terminátorů má 50 ohmů, ale existují 75 ohmové verze pro video, vysílání a kabelovou televizi. Terminátor, ukončovací zátěž, přizpůsobená zátěž a fiktivní zátěž popisují stejnou funkci; fiktivní zátěž je jednoduše terminátor dimenzovaný pro vyšší ztrátový výkon. Proč se otevřený RF port vyplatí opravit Ponechání RF portu otevřeného odráží téměř veškerou dopadající energii a tato odražená vlna vytváří zvlnění, rezonanční špičky a chybu měření. Otevřený konektor je téměř totální nesoulad s koeficientem odrazu blízkým plus jedna, takže energie se jednoduše odrazí zpět dolů. Na některých frekvencích se úsek vedení ukončený otevřeným obvodem transformuje na to, co vypadá jako zkrat, což je důvod, proč se symptomy objevují spíše na konkrétních frekvencích než rovnoměrně v celém pásmu. V řetězci přijímače se to projevuje jako zvlnění v odezvě zisku nebo nestabilní hladina šumu. V kombinované síti snižuje izolaci mezi kanály. Na výstupu vysílače se odražený výkon vrací do konečného stupně, a zatímco moderní zesilovače často svůj výstup ohýbají, aby se chránily, podmínky měření již nejsou takové, jaké předpokládá datový list. Chování RF portu za různých podmínek ukončení. Stav přístavu Reflexe Hrubý VSWR Praktický důsledek Otevřený konektor, nic není osazeno Téměř k celkovému Často horší než 10:1 Zvlnění, rezonance, odražený výkon do zesilovače Plastový nebo nepasovaný kryt proti prachu Stále blízko k celkovému počtu na RF Účinně beze změny Zadržuje pouze prach a vlhkost; žádný elektrický efekt Kovová zkratovací zástrčka Celkem, opačné znaménko Podobná velikost jako otevření Užitečné jako kalibrační standard nebo DC reference, ne pro absorbování energie Odpovídající 50 ohmový terminátor Velmi malý Typicky 1,10:1 až 1,30:1 Absorbuje energii a udržuje vlasec vyrovnaný Pozorně si poznamenejte druhý řádek. Protiprachová čepice je ochrana, nikoli ukončení, a na přeplněné lavici se často pletou. Terminátor, ochranný kryt, útlum, zkratovací zástrčka Tato čtyři příslušenství vypadají v přihrádce na součástky stejně a vykonávají zcela odlišné úkoly, proto se vyplatí je před objednáním oddělit. Terminátor: absorbuje energii při přizpůsobené impedanci. Vyberte jej pro jakýkoli nepoužívaný port na napájeném RF hardwaru. Ochranný kryt: zakrývá rozhraní, aby se zabránilo prachu a vlhkosti. Může to být lisovaný plast nebo obrobený kov, ale bez rezistoru nic nekončí. Atenuátor: dvouportové zařízení, které snižuje úroveň signálu o definovaný počet decibelů. Je přizpůsoben na obou koncích a předává redukovaný signál dále, než aby jej absorboval jako teplo. Zkratovací zástrčka nebo otevřená krytka: záměrná úplná neshoda, používaná jako kalibrační standard nebo k definování referenčního bodu DC. Nikdy by se neměl používat k absorpci RF energie. Výběr špatného se obvykle později objeví jako nevysvětlitelné zvlnění, horké tělo konektoru nebo vysílač, který během testu vypne svůj ochranný obvod. Specifikace, které rozhodují o tom, zda to funguje O výsledku rozhodují čtyři čísla: impedance, jmenovitý frekvenční rozsah, VSWR a jmenovitý výkon, přičemž průměrný a špičkový výkon jsou považovány za samostatné hodnoty. Klíčové specifikace pro koaxiální terminátory a důsledek ignorování každého z nich. Parametr Typické hodnoty Co se stane, když to bude ignorováno Impedance standard 50 ohmů; 75 ohmů pro video a CATV 75 ohmová část v 50 ohmovém systému dává přibližně 1,5:1 VSWR před jakýmkoli jiným efektem Frekvenční rozsah Až asi 4 GHz (BNC); 18 GHz (SMA); 40 GHz (2,92 mm) VSWR prudce stoupá nad jmenovité pásmo VSWR nebo návratová ztráta Typicky 1,10:1 až 1,30:1 Přidaný odraz podkopává nesoulad, který jste se snažili odstranit Průměrný výkon 0,5 W až přes 100 W v závislosti na velikosti těla Rezistor se přehřívá, kolísá v hodnotě nebo selže v otevřeném obvodu Špičkový nebo pulzní výkon Často 10 až 100násobek průměrného hodnocení Pulzní systémy a systémy s více nosnými zničí malé zátěže dimenzované pouze na průměrný výkon Rozhraní a pohlaví SMA, BNC, N, TNC, 7/16 DIN; muž nebo žena Díl se nespojí, nebo se spojí a poškodí středový kontakt portu VSWR je snazší posoudit, jakmile je převeden na odražený výkon, což je to, na čem skutečně záleží pro spolehlivost měření. Jak se VSWR promítá do ztráty návratnosti a podílu odraženého výkonu. VSWR Návratová ztráta Síla se odráží 1,10:1 26,4 dB Asi 0,2 procenta 1,20:1 20,8 dB Asi 0,8 procenta 1,50:1 14,0 dB Asi 4 procenta 2,00:1 9,5 dB Asi 11 procent Jmenovité výkony jsou běžně uváděny při okolní teplotě 25 stupňů Celsia a musí být sníženy s rostoucí teplotou. Zátěž, která zůstává pohodlná na otevřené lavici, může běžet mnohem tepleji přišroubovaná uvnitř skříně, takže u čehokoli nad několik wattů zkontrolujte, zda je skříň navržena pro montáž do chladiče nebo na panel. Odpovídající rozhraní: SMA, BNC, N, TNC a 7/16 DIN Před porovnáním elektrického výkonu porovnejte rozhraní, protože technicky lepší terminátor, který se nepáře, je bezcenný. SMA: dimenzovaný na přibližně 18 GHz se závitovou spojovací maticí, výchozí laboratorní terminátor pro přístrojové vybavení a zkušební desky. BNC: bajonetová spojka, použitelná zhruba do 4 GHz, stále běžná ve video, broadcast a starších přístrojích. N: použitelné do 11 nebo 18 GHz, větší a mechanicky robustní, často se volí venku a pro testovací sestavy s vyšším výkonem. TNC a 7/16 DIN: závitové a odolné proti povětrnostním vlivům; 7/16 DIN zvládá vysoký výkon na mobilních a vysílacích frekvencích. 2,92 mm, 2,4 mm a 1,85 mm: přesná rozhraní pro práci s milimetrovými vlnami, mechanicky kompatibilní v rámci limitů. RP-SMA a RP-TNC: rozhraní s obrácenou polaritou používaná na spotřebitelském bezdrátovém hardwaru. Standardní terminátor SMA se s nimi nespojí a vynucení poškodí obě části. Pokud port, který potřebujete ukončit, používá jiné rozhraní než terminátor, který již vlastníte, přemosťujte tyto dva adaptérem, místo abyste vynucovali připojení nebo nechali port otevřený. BNC na SMA RF koaxiální adaptér Mezisériový adaptér BNC-to-SMA přemosťuje testovací přístroje BNC ke komponentám SMA se čtyřmi možnostmi pohlaví pro použití v laboratoři i v terénu. Zobrazit produkt → Kde si koaxiální terminátoři vydělávají Terminátory se používají všude tam, kde vysokofrekvenční vedení končí a nemá co řídit, a náklady na jejich instalaci jsou téměř vždy nižší než náklady na chybu měření, které se zabrání. Nepoužité porty na výkonových děličích, směrových spojkách, oběhových čerpadlech a koaxiálních přepínačích, kde zakončení udržuje izolaci a stabilní shodu portů. Test vysílače a zapalovací lavice, kde vyšší výkonová zátěž na konci napájecího vedení poskytuje zesilovači stabilních 50 ohmů. Testování přijímače a nízkošumového zesilovače, kde jsou ukončeny náhradní kanály a připojené monitorovací porty, aby byl zisk plochý a hladina šumu byla předvídatelná. Kalibrační a ověřovací nastavení, kde jako reference slouží ukončené etalony. Pokud se stále rozhodujete, které rozhraní patří na lavičku, Průvodce RF koaxiálním konektorem zahrnující typy, specifikace a tipy pro výběr pokrývá stranu konektoru stejného rozhodnutí. Testování kabelů a antén, kde je vzdálený konec běhu ukončen během kontroly vložného útlumu a zpětného útlumu. Rizika instalace a manipulace Většina poruch terminátoru v poli je spíše mechanická nebo tepelná než elektrická a obvykle se jim dá předejít na zkušební stolici. Kroutící moment: Spojky SMA jsou obvykle utaženy na asi 0,8 až 1,1 newtonmetru, tedy zhruba 7 až 10 palců-liber. Přílišné utažení deformuje dielektrikum a posouvá impedanci. Párovací cykly: opakovaná připojení opotřebovávají pokovení a mění odpor kontaktu, proto si ponechte jeden vyhrazený terminátor pro kalibrační práce. Hot swapping: nikdy neodpojujte zakončovací člen, když je připojeno vysokofrekvenční napájení, protože jiskření prohlubuje středový kontakt a trvale mění VSWR. Teplo: zátěž rozptylující několik wattů bude horká. Zajistěte proudění vzduchu, namontujte jej na panel tam, kde je to možné, a snižte jej pro uzavřené prostory. Kontinuita stejnosměrného proudu: ověřte, zda je zátěž stejnosměrně vázaná nebo stejnosměrně blokovaná, než ji připojíte k vedení, které také vede předpětí. Skladování: Když díl nepoužíváte, nasaďte ochranný kryt, aby se prach a vlhkost nedostaly do rozhraní. Ochranné krytky BNC konektoru pro RF rozhraní Vlastní BNC zástrčky a krytky jack chrání nepoužívané konektory před prachem, vlhkostí, mechanickým poškozením a ESD během skladování, přepravy a údržby. Zobrazit produkt → Disciplína manipulace je zde důležitější než preference značky. Dobře vyrobený náklad, který je přetočený, vyměněný za provozu a uložený nezakrytý, vybočí ze specifikace dlouho před skromným nákladem, se kterým se správně zachází. Často kladené otázky Je koaxiální terminátor stejný jako fiktivní zátěž? Elektricky ano. Oba absorbují vysokofrekvenční energii při přizpůsobené impedanci. Názvy mají tendenci odrážet úroveň výkonu a balení, přičemž terminátor obvykle popisuje malou zátěž 0,5 W až 5 W na konektoru a fiktivní zátěž popisuje větší, tepelně pohlcenou jednotku dimenzovanou na desítky nebo stovky wattů. Mohu použít ochrannou čepičku místo terminátoru? Ne. Ochranný kryt zakrývá rozhraní, aby se zabránilo prachu a vlhkosti. Neobsahuje žádný přizpůsobený odpor, takže port zůstává efektivně otevřený a odráží dopadající signál. Potřebuji 75 ohmový terminátor pro video zařízení? Ano, pokud je impedance systému 75 ohmů. Instalace zátěže 50 ohmů na 75 ohmové vedení vytváří zhruba 1,5:1 VSWR, což je viditelná chyba úrovně při měření videa a vysílání. Jaký výkon zvládne terminátor SMA? Malé zátěže SMA jsou běžně ohodnoceny od 0,5 W do 2 W, u větších typů karoserií až 5 W a více. Vždy zkontrolujte okolní teplotu, při které je uváděna jmenovitá hodnota, a odtud ji snižte. Jsou všechny 50 ohmové terminátory zaměnitelné? Pouze pokud frekvenční rozsah, PSV a jmenovitý výkon také vyhovují vaší aplikaci. Dvě části s identickými konektory se mohou desetkrát lišit v použitelné šířce pásma. Praktický kontrolní seznam před objednávkou je krátký. Potvrďte impedanci systému, potvrďte rozhraní a jeho polaritu, zkontrolujte, zda jmenovitá šířka pásma pokrývá vaši nejvyšší provozní frekvenci, a dimenzujte jmenovitý výkon podle skutečné okolní teploty uvnitř krytu. Ukončete každý nepoužívaný RF port, který je napájen, a měření, která provedete jinde v řetězci, budou plošší, tišší a snadněji obhajitelná. .article-section{line-height:1.8;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:12px;color:#0a2a4a;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section table{display:table!important;border-collapse:collapse;width:100%;margin-bottom:24px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
Vysvětlení koaxiálního kabelu: Struktura, impedance, typy a výběr konektoru
Novinky z oboru
2026-10-10
Vysvětlení koaxiálního kabelu: Struktura, impedance, typy a výběr konektoru
Pokud jste zadali „coax cable“, hledáte to samé jako „coax cable“ nebo „coaxial cable“ – jeden produkt, tři hláskování. Krátká odpověď je, že koaxiální kabel je přenosové vedení postavené ze dvou vodičů sdílejících jednu osu: vnitřního vodiče, který přenáší signál, a vnějšího stínění, které vrací proud a blokuje vnější rušení. Mezera mezi nimi je vyplněna dielektrikem, které udržuje jejich rozteč konstantní. Celá ta geometrie je podstatou. Protože se rozteč po délce nikdy nemění, má kabel v každém bodě stejnou charakteristickou impedanci, takže vlna postupuje dopředu, místo aby se odrážela zpět. Všechno ostatní – jak daleko může běh zajít, který konektor se hodí, zda kabel přežije venku – vyplývá ze tří věcí: impedance, frekvence a stínění. Co je to koaxiální kabel? Koaxiální kabel je nevyvážené přenosové vedení: signál vede po středním vodiči, zatímco vnější vodič funguje jako zpětná cesta a referenční zem. Čtyři soustředné vrstvy odvádějí práci a každá pokrývá něco, co ostatní nemohou. Vrstva po vrstvě: z čeho je vyroben standardní flexibilní koaxiální kabel a čím každá část přispívá. Vrstva Typický materiál Funkce Středový vodič Plná nebo lanková měď, měděná ocel, postříbřená měď Přenáší signál; jeho průměr je jedna polovina impedanční rovnice Dielektrikum Pevný nebo pěnový polyetylén, PTFE, FEP Fixuje rozteč vodičů a nastavuje rychlost šíření Štít Oplet, fólie nebo kombinace fólie a opletu Zpětná cesta a interferenční bariéra; pokrytí je uváděno v procentech Bunda PVC, PE, LSZH, FEP Mechanická ochrana a ochrana životního prostředí Impedance vychází z poměru vnitřního průměru stínění k průměru středního vodiče v kombinaci s dielektrickou konstantou izolace. To je důvod, proč dva kabely mohou vypadat téměř identicky a stále to být 50ohmová část a 75ohmová část. Původní označení jako RG-59, RG-6 a RG-58 se stále používají jako zkratka. Popisují velikost a skupinu impedance, nikoli přesný elektrický výkon, takže datový list vždy převyšuje označení. 50 Ohm nebo 75 Ohm: Srovnejte impedanci na obou koncích První závěr: 50ohmový a 75ohmový koaxiální kabel nejsou zaměnitelné v živé RF cestě, i když se konektory náhodou sešroubují. Impedance se volí podle zařízení, ne podle kabelu. Rádiové, anténní, testovací a přístrojové porty mají téměř vždy 50 ohmůůůůů. Video distribuce a kabelová televize jsou postaveny kolem 75 ohmůůůůů, což je důvod, proč konektor typu F vypadá tak odlišně od N nebo SMA. Proč existují dvě rodiny koaxiálních kabelů a kam každá z nich patří. Majetek 50 ohm 75 ohm Typické systémy Rádio, anténní napáječe, zkušební stolice, přístrojové vybavení Video, CATV, širokopásmová distribuce, výpadky modemu Běžná rozhraní SMA, SMB, MCX, BNC (50 ohm), TNC, N, 7/16 DIN, 2,92 mm Typ F, varianty BNC (75 ohm), 1,6/5,6 (L9). Manipulace s výkonem Vyšší, protože geometrie udržuje namáhání špičkového napětí nižší Nižší; cílem návrhu je nízká ztráta, nikoli vysoký výkon Ztráta při stejném vnějším průměru Mírně vyšší Mírně nižší Výsledek jejich smíchání Odrazy, vlnění ve frekvenční odezvě a ztráta na obou koncích, které lze předejít Past je v tom, že některá rozhraní existují v obou impedancích. BNC a 1,6/5,6 jsou klasické příklady: 75ohmový BNC a 50ohmový BNC se mechanicky shodují, ale jsou elektricky odlišné části. Před objednáním vždy ověřte impedanci a nikdy nepředpokládejte z tvaru konektoru. Kolik vás ve skutečnosti stojí nesoulad První závěr: impedanční nesoulad změní část dopředného signálu na odraz a tato energie nezmizí – znovu se objeví jako vlnění, ztráta a teplo. Poměr odraženého a dopředného napětí popisuje VSWR. VSWR 1,5 odráží zhruba 4 procenta výkonu; VSWR 2,0 odráží asi 11 procent. Při krátkém běhu pouze pro příjem, který může být neviditelný. Na dlouhém podavači nebo vysílači se zobrazí jako: Zvlnění přes pásmo místo ploché odezvy Snížený efektivní dosah u antény Teplé konektory a konce kabelů při vyšších úrovních výkonu Rostoucí chybovost na digitálních linkách, které byly dříve stabilní Mechanické problémy způsobují stejné příznaky. Uvolněný oplet, částečně zvlněná objímka nebo opotřebovaný protilehlý povrch vytváří malý lokální impedanční hrbolek a každý spoj v řetězu tento efekt znásobuje. Běžné typy koaxiálních kabelů a jejich umístění První závěr: vyberte kabel podle impedance, ztráty na metr při vaší nejvyšší frekvenci a fyzického prostředí – v tomto pořadí. Široce používané rodiny koaxiálních kabelů, jejich impedance a práce, které vyhovují. Rodina kabelů Impedance Typická aplikace RG-59 75 ohm Krátké analogové video běží a starší CCTV; skromné stínění RG-6 75 ohm Satelitní, CATV a modemové zdroje; lepší stínění než RG-59 RG-11 75 ohm Delší 75ohmové běhy, kde se větší průměr vyplatí nižší ztrátou RG-58 50 ohm Krátké propojky a lavičky s nízkým výkonem RG-213 50 ohm Silnější 50-ohmový provoz s lepším výkonem Pěnový dielektrický nízkoztrátový kabel 50 ohm Anténní napáječe, kde je rozhodující ztráta na metr Polotuhá 50 nebo 75 ohmů Pevné, fázově stabilní běhy; vnější vodič je pevná měděná trubka Poloflexibilní 50 nebo 75 ohmů Dráhy, které musí přiměřeně dobře držet fázi, ale přesto se tvoří ručně U krátkých patchů je rozdíl mezi těmito rodinami malý. Po několika metrech a zhruba nad 1 GHz se ztrátové číslo v dB na 100 m při vaší pracovní frekvenci stává číslem, které rozhoduje o tom, zda spojení funguje. Konektor často nastavuje limit, ne kabel První závěr: u většiny krátkých a středních tras rozhraní konektoru a kvalita jeho připojení omezuje výkon dříve než kabel. K výsledku přispívají tři rozhodnutí: Řada rozhraní. SMA, MCX, SMB, SMC, BNC, TNC, N, 7/16 DIN, 2,92 mm a SMP mají každý svůj vlastní frekvenční rozsah, mechanickou velikost a styl spojení. Miniaturní rozhraní šetří místo; větší obvykle přežije více cyklů páření a zvládne větší výkon. Způsob připojení. Krimpovací, svorkové, pájené a nepájené nasazovací koncovky vyhovují různým konstrukcím kabelů. Špatné zalisování zvyšuje kontaktní odpor a přidává malý impedanční náraz, který se snadno měří a je špatně viditelný. Styl montáže. Verze pro zakončení kabelu, PCB, přepážka, příruba a mikropáskové verze stejného rozhraní řeší různé mechanické problémy, od průchodu panelem až po spuštění desky uvnitř krytu. Tam, kde je dlouhý provoz nebo je prostředí drsné, záleží na shodě opláštění konektoru a typu stínění kabelu stejně jako na názvu rozhraní. Pro úplnější rozpis rodin rozhraní a jejich výběrových kritérií je k dispozici vlastní průvodce webu Typy RF koaxiálních konektorů, specifikace a tipy pro výběr je užitečným doplňkem tohoto kontrolního seznamu. RF koaxiální konektory pro kabelovou, PCB a panelovou montáž Prohlédněte si MCX, SMA, BNC, N a související RF koaxiální konektory, včetně kabelů, PCB, příruby a možností montáže na přepážku pro různé sestavy. Zobrazit produkt → Adaptéry a obrácená polarita: Když se rozhraní neshodují První závěr: adaptér používejte pouze tehdy, když nemůžete kabel znovu ukončit, protože každé další rozhraní přidává malou ztrátu vložení a jeden další spoj, který se může uvolnit. Adaptéry spadají do tří praktických skupin: Mezitypové adaptéry — 7/16 na N, BNC na SMA, SMA na SMP, N na TNC a podobně, spojující dvě různé řady. Adaptéry uvnitř typu — stejná řada na obou koncích, používaná pro změny pohlaví nebo jako obětní součást, jejíž výměna je levnější než panelový port. Adaptéry s obrácenou polaritou — Verze RP-SMA, RP-TNC a RP-N, kde rozhraní vypadá standardně, ale pohlaví středového kontaktu je obrácené. Existuje obrácená polarita, takže rádio a jeho anténa nemohou být spojeny s běžnou spotřební částí. Je to záměrné omezení, nikoli vada, a spojovací polovina musí mít také opačnou polaritu – standardní SMA se nebude správně spojovat s RP-SMA bez ohledu na to, jak pečlivě je otočeno. RF koaxiální adaptéry pro převod rozhraní a pohlaví Porovnejte adaptéry mezi typy, v rámci jednoho typu a adaptéry s obrácenou polaritou pokrývající SMA, N, BNC, 7-16 a další kombinace RF rozhraní. Zobrazit produkt → Přepěťová ochrana pro běhy, které opouštějí budovu První závěr: každý koaxiální kabel, který jde ven, by měl projít inline bleskojistkou, než se dostane k rádiu. Koaxiální chrániče se volí podle rozhraní, podle pohlaví konektoru a podle frekvenčního pásma musí projít s minimální ztrátou. Chránič, který je transparentní při 450 MHz, může být nepoužitelný při 6 GHz, takže na specifikaci propustného pásma záleží více než na samotném přepětí. Rozhraní pokrývají SMA, BNC, TNC, N, 7/16 DIN, typ F, UHF, TAC, FL10 a RP-SMA, což znamená, že chránič lze normálně vložit bez adaptéru. Dva praktické body ušetří později potíže: udržujte vlastní pigtail nebo zemnicí očko chrániče co nejkratší a namontujte jej tam, kde je možné na něj dosáhnout pro kontrolu, protože chránič, který pohltil náraz, by se měl spíše vyměnit, než mu důvěřovat. Koaxiální bleskojistky pro ochranu inline RF podavače Prohlédněte si plynové výbojové, čtvrtvlnné a hybridní chrániče pro N, BNC, F, SMA a další koaxiální řady ve venkovních RF cestách. Zobrazit produkt → Praktický kontrolní seznam, než si objednáte Nejprve závěr: potvrďte impedanci, frekvenci, prostředí a mechanické rozhraní v tomto pořadí a většina chyb při objednávání jednoduše zmizí. Potvrďte impedanci na obou koncích běhu, nejen na konci, který vidíte. Poznamenejte si nejvyšší frekvenci a délku vedení a poté zkontrolujte ztrátu kabelu na 100 m při této frekvenci. Zkontrolujte pokrytí štítem a prostředí — vnitřní, venkovní, UV záření, teplota, ohyb. Vyberte rozhraní konektoru z portu zařízení a poté způsob připojení z konstrukce kabelu. Rozhodněte o způsobu montáže a změřte tloušťku panelu přepážkových a přírubových dílů. Uveďte tolerance, na kterých vám záleží: rozměry spojení, krouticí moment spojky a přídržná síla kabelu. Spočítejte klouby. Každý adaptér, přepážkový průchod a chránič zvyšují ztrátu a další bod selhání. Kupte si koncovky kabelu a koncovky panelu od stejný dodavatel RF komponent takže tolerance a pokovení jsou v celé sestavě konzistentní. Často kladené otázky Je „koaxiální kabel“ odlišný produkt od koaxiálního kabelu? Ne. Je to stejný kabel s mezerou uprostřed. Koaxiální, koaxiální a koaxiální všechny označují kabel s vnitřním vodičem a soustředným vnějším stíněním. Mohu použít 75ohmový kabel na 50ohmovém rádiu? Můžete jej připojit, ale neměli byste očekávat, že bude fungovat dobře. Nesoulad vytváří odrazy a další ztráty a efekt roste s délkou kabelu. Pro rádiová zařízení použijte 50ohmový kabel a 50ohmové konektory. Znamená delší koaxiální běh vždy větší ztrátu? Ano. Ztráta je udávána v dB na 100 m při uvedené frekvenci, takže se mění s délkou i frekvencí. Zdvojnásobení délky zhruba zdvojnásobí ztrátu; přechod na vyšší pásmo stojí opět více. Jaký je rozdíl mezi jednoduchým a dvojitým stíněným koaxem? Jediný stíněný kabel používá pouze opletení. Dvojité stínění přidává fóliovou vrstvu, obvykle spojenou s dielektrikem, která zvyšuje pokrytí a zlepšuje potlačení rušení – užitečné v blízkosti motorů, spínacích zdrojů a husté kabeláže. Zhoršují adaptéry signál? Každý adaptér přidává malou vložnou ztrátu, často několik desetin dB, plus jeden mechanický spoj navíc. Jeden adaptér je zřídka problém; řetězec čtyř je měřitelný. Abych to shrnul: koaxiální kabel je definován svou soustřednou geometrií a jeho chování je dáno impedancí, frekvencí a stíněním. Potvrďte impedanci portů, zkontrolujte ztrátu na vaší nejvyšší frekvenci, zvolte rozhraní konektoru, které odpovídá zařízení, a udržujte malý počet spojů. Udělejte tyto čtyři věci a zbytek specifikace následuje přirozeně. .article-section table{display: table!important;} .article-section thead{display: table-header-group!important;} .article-section tbody{display: table-row-group!important;} .article-section tr{display: table-row!important;} .article-section th{display: table-cell!important;} .article-section td{display: table-cell!important;} .article-section{margin-bottom:20px;} .article-section table{width:100%;border-collapse:collapse;margin-bottom:16px;} .article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;} .article-section th{font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;} .article-section td{border:1px solid #cccccc;padding:8px;} .article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;} .article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;} .article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;} .article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:12px!important;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;} .article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:12px;color:#0a2a4a;} .article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff;box-shadow:0 0 5px rgba(31,41,55,.08)}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:148px}.product-card .pc-img{width:auto!important;min-width:0!important;max-width:min(36%,240px)!important;height:auto!important;min-height:0!important;max-height:148px!important;aspect-ratio:auto!important;object-fit:contain!important;flex:0 0 auto;display:block;align-self:center}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...
75 Ohm vs 50 Ohm BNC konektor: Rozdíly, kompatibilita a jak si vybrat
Novinky z oboru
2026-09-22
75 Ohm vs 50 Ohm BNC konektor: Rozdíly, kompatibilita a jak si vybrat
50 ohmový BNC konektor je určen pro 50 ohmové systémy a 75 ohmový BNC konektor je sestaven pro 75 ohmové systémy. Oba do sebe vždy mechanicky pasují – stejný bajonetový plášť, stejná spojovací oka, stejné uspořádání kolíků – ale nejsou elektricky ekvivalentní: charakteristická impedance, kterou si každý konektor udržuje, je odlišná a zamýšlené aplikace jsou odlišné. Vyberte 50 ohmů pro RF, telekomunikační a testovací zařízení; zvolte 75 ohmů pro video, vysílání a sledování. 50 Ω BNC RF, rádiové, telekomunikační, GPS a testovací přístroje; pevné PTFE dielektrikum; odkrytý středový kolík; odpovídá RG-58 nebo RG-213. 75 Ω BNC Kompozitní video, SDI, CCTV a CATV; dielektrikum se vzduchovou mezerou nebo pásem; zapuštěný středový kolík odolný proti dotyku; odpovídá RG-59 nebo RG-6. Jejich míchání Mechanicky kompatibilní, elektricky nesourodé; asi 14 dB zpětná ztráta na křižovatce; vyhnout se přesným vysokofrekvenčním a digitálním videocestám. Při frekvencích videa v základním pásmu může nesprávné spojení BNC produkovat pouze slabý duch. Na RF vysílači nebo spojení HD-SDI stejná křižovatka zvedne VSWR a zavře vzor oka. Tento článek porovnává dva typy konektorů, ukazuje, co se stane, když se setkají, a vysvětluje, jak vybrat správný díl. Co znamená číslo impedance Číslo na BNC konektoru je charakteristická impedance trasy přenosového vedení, kterou udržuje. Konektor se špatnou impedancí funguje jako malá diskontinuita: část signálu prochází skrz a část se odráží zpět ke zdroji. Charakteristická impedance je poměr napěťové vlny k proudové vlně, která se šíří po rovnoměrném vedení. Nastavuje se poměrem průměru vnějšího vodiče k průměru vnitřního vodiče a dielektrikem mezi nimi. Délka kabelu to nemění a ani poloha přepínače. Proč se 50 Ω stalo RF standardem Padesát ohmů je kompromis. Teoretická optimální impedance pro manipulaci s maximálním výkonem je blízko 30 ohmů a optimální pro minimální útlum je blízko 77 ohmů. 50ohmový systém se na obou křivkách trochu vzdává a udržuje nejlepší celkovou rovnováhu, což je důvod, proč dominuje rádiu, mobilní infrastruktuře, GPS, Wi-Fi backhaul a RF testovacímu zařízení. Proč se 75 Ω stalo standardem videa Sedmdesát pět ohmů je blízko bodu minimálního útlumu, takže poskytuje nejdelší kabel, než je potřeba zesílení. Tato vlastnost z něj učinila přirozenou volbu pro analogové video, vysílání, CCTV a kabelovou televizi a konvence se přenesly na digitální video a SDI. 50ohmový BNC konektor je při typickém RF použití dimenzován na zhruba 4 GHz, zatímco 75ohmové BNC části se téměř vždy používají hluboko pod 1 GHz, kde se velikost BNC pouzdra stále chová čistě. Konstrukční rozdíly mezi 50 Ω a 75 Ω BNC konektory Navenek vypadají dva typy BNC identicky a sdílejí stejné rozměry pláště, bajonetu a protikusu. Rozdíly jsou uvnitř: dielektrická geometrie a středový kontakt. Koaxiální konektor musí zachovat poměr vodičů a dielektrické prostředí kabelu, který zakončuje. Protože plášť BNC je standardizovaný, středový kontakt a izolátor nesou impedanci. Zástrčka BNC 50 Ω používá pevnou PTFE izolaci a její středový kolík vyčnívá za dielektrickou plochu, takže ji lze uchopit. Zástrčka BNC 75 Ω používá upravený dielektrický profil – často se vzduchovou mezerou nebo s pásem – a jeho středový kolík je zapuštěn pod dielektrickou špičkou, díky čemuž je součást odolná vůči dotyku. Tento zapuštěný kolík je záměrným návrhem standardu 75 Ω BNC, nejedná se o výrobní nehodu. Tabulka 1. Dvě verze s impedancí BNC se liší dielektrikem, středovým kontaktem, zamýšleným kabelem a aplikací. Charakteristický 50 Ω BNC 75 Ω BNC Impedance 50 ohmů 75 ohmů Referenční standard MIL-STD-348, IEC 60169-8 IEC 60169-12, EN 122190 Dielektrikum Pevný PTFE Dielektrikum se vzduchovou mezerou nebo pásem Kontakt na centrum Vyčnívající, na dotek Zapuštěné, odolné proti dotyku Typický kabel RG-58, RG-213 RG-59, RG-6 Typická aplikace RF, telekomunikace, test, GPS Video, SDI, CCTV, CATV Když sestavujete kabel, přizpůsobte impedanci konektoru impedanci kabelu, než konektor přizpůsobíte průměru kabelu. Standardní RF propojka je 50 Ω BNC navržená pro flexibilní kabel, nalisovaná na RG-58; 75 Ω BNC krimpovaný na RG-59 je video ekvivalent. BNC konektory pro flexibilní koaxiální kabely s přizpůsobenou impedancí Tato řada konektorů ukončuje RG-58, RG-59 a podobné flexibilní kabely s řízenou geometrií středového kolíku, což pomáhá udržovat zamýšlenou impedanci 50 nebo 75 ohmů přes spoj a minimalizuje odrazy v sestaveném kabelu. Zobrazit produkt → Můžete kombinovat 50 Ω a 75 Ω BNC konektory? Můžete – bajonet se pevně uzamkne – ale výsledkem je malý krok impedance, který odráží část signálu. Pokud video cesta 75 Ω obsahuje konektor 50 Ω, koeficient odrazu na přechodu je (50 − 75) ÷ (50 75) = −0,20: asi 20 procent napěťové vlny je nespojité. VSWR je 1,50:1, zpětná ztráta se blíží 14 dB a asi 4 procenta výkonu se odrazí zpět. Tabulka 2. Pokuta za nesoulad při vložení 50 Ω BNC do 75 Ω vedení; stejná čísla platí i v opačném směru. Metrické Hodnota pro konektor 50 Ω na dráze 75 Ω Koeficient odrazu 0.20 VSWR 1,50:1 Návratová ztráta Asi 14 dB Odražená síla 4 procenta Zda na těchto číslech záleží, závisí na frekvenci a přenosové rychlosti. U videa v základním pásmu až do několika megahertzů je vlnová délka desítky metrů, takže nesoulad konektoru o velikosti centimetru může být neviditelný nebo se může projevit jako slabá ozvěna. Na spoji HD-SDI s rychlostí 1,485 Gbit/s a více stojí stejné spojení datovou marži a může způsobit výpadky obrazu nebo ztrátu uzamčení. V nastavení RF testu jakýkoli adaptér, válec nebo konektor se špatnou impedancí narušuje kalibraci; v řetězci vysílače mění odražený výkon to, co vidí koncový stupeň, a může aktivovat ochranné obvody. Přístrojové a testovací desky by měly udržovat referenční impedanci neporušenou od desky ke kabelu. 50 Ω BNC pro montáž na PCB s krátkým, dobře tvarovaným zemním přechodem zachovává tuto referenci v místě, kde signál vstupuje nebo opouští desku. BNC konektory pro montáž na PCB pro integritu signálu na úrovni desky BNC pro přímou montáž na desku zachovávají impedanční referenci na přechodu PCB, díky čemuž jsou vhodné pro testovací desky a přístrojové vybavení, kde je potřeba krátký, kontrolovaný start do obvodu. Zobrazit produkt → Jak identifikovat 50 Ω nebo 75 Ω BNC konektor Nejrychlejší kontrola je vizuální: podívejte se na lícující stranu zástrčky. Vyčnívající středový kolík obklopený pevným PTFE znamená 50 Ω. Zapuštěný středový kolík skrytý pod dielektrickým nosem znamená 75 Ω. Čelo zástrčky: kolík odkrytý = 50 Ω; kolík zapuštěný a odolný proti dotyku = 75 Ω. Označení karoserie a zavazadlového prostoru: mnoho dílů je vyraženo „50 Ω“, „75 Ω“ nebo se specifickou sérií; prosté označení „BNC“ neprokazuje impedanci. Plášť kabelu: RG-58 a RG-213 jsou 50 Ω; RG-59 a RG-6 mají 75 Ω — zkontrolujte však označení na kabelu, protože konektory lze nasadit na nesprávný kabel. Měření: reflektometr v časové oblasti nebo síťový analyzátor poskytuje definitivní hodnotu, když aplikace nemůže tolerovat pochybnosti. Adaptéry: adaptér BNC v rámci typu mechanicky spojuje dva konektory; nepřevádí impedanci. Pomocí jednoho pouze přesunete křižovatku. S díly s označením „50/75 Ω“ zacházejte s podezřením. Některé síťové konektory nesou obě hodnocení, protože jsou určeny pro nízkofrekvenční ovládání nebo video spoje s volnými požadavky. Ve vysílacím nebo přesném RF systému tento druh součásti nenahrazuje skutečnou 50 Ω nebo skutečnou 75 Ω součást. Jak vybrat správnou impedanci BNC konektoru Nejprve určete impedanci systému, poté vyberte kabel, zakončení konektoru a styl montáže, aby odpovídaly. Impedance musí být konzistentní od portu zařízení ke vzdálenému konci kabelu. Identifikujte impedanci systému z datového listu zařízení nebo štítku portu. RF přístroje, rádia, GPS přijímače a většina antén mají 50 Ω. Kamery, video routery, monitory a zařízení SDI mají 75 Ω. Vyberte kabel se stejnou impedancí. Použijte RG-58 nebo RG-213 pro 50 Ω; RG-59 nebo RG-6 pro 75 Ω. Přizpůsobte zakončení kabelu. Krimpovací konektory jsou vhodné pro sériovou výrobu, typy svorek a pájek vyhovují opravám v terénu; nikdy netlačte na tělo konektoru určené pro jeden průměr kabelu na druhý. Vyberte styl montáže. Flexibilní kabelové konektory umožňují propojky, přepážkové konektory ukončují panely a šasi, konektory PCB dosedají na desky plošných spojů a přírubové konektory jsou přišroubovány k rovnému povrchu. Pokud je frekvence vysoká nebo běh je dlouhý, zkontrolujte specifikaci VSWR nebo návratovou ztrátu. Pro 50 Ω RF práci je přiměřeným cílem 1,30:1 VSWR při pracovní frekvenci; pro video by měl konektor uvádět 75 Ω s explicitním omezením frekvence. Pokud se rozhodujete mezi BNC a jinými rodinami, Průvodce výběrem RF koaxiálního konektoru vysvětluje, jak se BNC srovnává s TNC, N, SMA a souvisejícími řadami a které elektrické parametry jsou nejdůležitější. Pokud kabel vstupuje do šasi, použijte přepážkový konektor, aby se stínění připojilo přímo k panelu a kabel byl mechanicky odlehčen. To udržuje impedanční přechod krátký a zabraňuje namáhání pájky nebo krimpovacího bodu. BNC konektory pro montáž na přepážku pro šasi a průchodku panelem Jednotky BNC pro montáž na panel s jedním otvorem spojují stínění přímo se skříní, poskytují mechanické odlehčení od tahu a kompaktní průchodku, která udržuje impedanční cestu krátkou při vedení kabelů stěnami skříně. Zobrazit produkt → Často kladené otázky Je 50 Ω BNC fyzicky kompatibilní s 75 Ω BNC? Ano. Průměr pláště, bajonetové výstupky a průměr středového kolíku jsou stejné, takže zástrčka 50 Ω pevně zapadne do zdířky 75 Ω a naopak. Kompatibilita je pouze mechanická; elektrická impedance se stále liší. Může smíchání 50 Ω a 75 Ω BNC konektorů poškodit zařízení? Ne přímo. Přechod odráží několik procent výkonu signálu, který je obvykle absorbován kabelem a konektory. Praktickými riziky jsou snížená video rezerva, chyby vysokofrekvenční kalibrace a vypnutí ochrany vysílače VSWR na vysokovýkonných spojích. Jak zjistím, zda je můj kabel 50 Ω nebo 75 Ω? Přečtěte si označení pláště, pokud je čitelné: RG-58 a RG-213 jsou 50 Ω; RG-59 a RG-6 jsou 75 Ω. Pokud označení chybí, ověřte geometrii konektoru nebo změřte vedení, pokud aplikace potřebuje rozpočet impedance. Proč je středový kolík BNC 75 Ω zapuštěný? Zapuštěný středový kontakt odolný proti dotyku je součástí konstrukce BNC 75 Ω. Zabraňuje uživateli dotknout se živého pinu při opravování vysílacích nebo video stojanů a snižuje možnost náhodného zkratu k shellu. Potřebuji 75 Ω BNC konektory pro SDI video? Ano. SDI je standard 75 Ω end to end. Konektor 50 Ω zasunutý kdekoli v cestě přidává odraz při rychlosti sériového přenosu dat; krátké testovací záplaty mohou projít, ale produkční linky by měly zůstat všechny 75 Ω. .article-section table{display:table!important;width:100%;border-collapse:collapse;margin:0 0 18px;}.article-section thead{display:table-header-group!important;}.article-section tbody{display:table-row-group!important;}.article-section tr{display:table-row!important;}.article-section th{display:table-cell!important;font-weight:bold;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section td{display:table-cell!important;border:1px solid #cccccc;padding:8px;}.article-section caption{caption-side:bottom;font-size:16px;margin-bottom:12px;font-style:italic;color:#808080;}.article-section ol{margin-bottom:12px;list-style-type:decimal;list-style-position:inside;padding-left:0;}.article-section ul{margin-bottom:12px;list-style-type:disc;list-style-position:inside;}.article-section li{list-style:inherit;font-size:16px;margin-bottom:6px;}.article-section h2{font-size:1.55em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:40px;margin-bottom:10px;border-left:5px solid #0077cc;padding-left:14px;color:#0a2a4a;}.article-section h3{font-size:1.2em;font-weight:bold;text-align:left;margin-top:28px;margin-bottom:8px;color:#0a2a4a;}.article-section p{font-size:16px!important;margin-bottom:12px;}.article-section .comparison-grid{display:grid;grid-template-columns:repeat(auto-fit,minmax(180px,1fr));gap:14px;margin:16px 0 20px;}.article-section .comparison-card{background:#f5f7fa;border:1px solid #e2e6ec;border-radius:8px;padding:14px 16px;} .product-card{display:block;margin:20px 0;border:1px solid #e5e7eb;border-radius:10px;overflow:hidden;font-style:normal;background:#fff}.pc-inner{display:flex;text-decoration:none;color:inherit;align-items:center;min-height:120px}.pc-img{width:160px;min-width:160px;aspect-ratio:4/3;height:auto;min-height:120px;object-fit:cover;flex-shrink:0;display:block;align-self:stretch}.pc-body{padding:12px 16px;flex:1;min-width:0;display:flex;flex-direction:column;align-self:stretch;justify-content:center}.pc-title{display:block;font-size:15px;font-weight:600;color:#111;margin:0 0 6px;line-height:1.4}.pc-desc{display:-webkit-box;font-size:13px;color:#6b7280;margin:0 0 8px;line-height:1.5;overflow:hidden;-webkit-line-clamp:2;line-clamp:2;-webkit-box-orient:vertical}.pc-cta{display:block;font-size:13px;font-weight:600;color:inherit;margin-top:auto}.pc-inner:hover .pc-title{text-decoration:underline} .article-section a:not(.pc-inner),article a:not(.pc-inner){color:inherit}.pc-cta{color:inherit!important} ...